Wykład patronacki

XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika było gospodarzem spotkania, podczas którego wystąpił z wykładem dr Tomasz Guzel z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM.

Wizyta dr. Tomasza Guzela w Liceum rozpoczęła tegoroczną serię spotkań w ramach programu patronackiego, który od stycznia 2017 r. prowadzi nasza Uczelnia. We wtorkowym wykładzie, oprócz gospodarzy, uczestniczyła także młodzież z XVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz II LO Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego.

Prelegent swoje wystąpienie poświecił chorobom jamy brzusznej, bólowi, który im towarzyszy oraz roli chirurga w procesie leczniczym. Wykład był doskonałą okazją, aby uzyskać odpowiedź na takie pytania jak: skąd się wzięła chirurgia? Co może boleć w brzuchu? Czy ból brzucha jest zawsze taki sam? Dr Tomasz Guzel odwołując się faktów z historii nowożytnej medycyny, pokazał, jak na przestrzeni dziejów zmieniało się znaczenie chirurgii i jak kluczową rolę w jej rozwoju miało wynalezienie znieczulenia i rozwój antyseptyki. Opowiedział m. in. o rodzajach bólu oraz omówił najczęstsze przyczyny jego występowania, takie jak: zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność przewodu pokarmowego czy choroba wrzodowa. Młodzież dowiedziała się co kryje się pod wyrażeniem „ostry brzuch” i jaka jest różnica między bólem a bolesnością. Wykładowca wiele uwagi poświęcił nowoczesnym technikom stosowanym w chirurgii m. in. NOTES (Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery) eksperymentalnej metodzie polegającej na wykorzystaniu naturalnych otworów ciała, aby uzyskać dostępu operacyjny do narządów. Podczas wykładu nie zabrakło opinii o roli chirurga w diagnostyce i leczeniu bólu brzucha oraz refleksji o trudnym procesie decyzyjnym dotyczącym zakwalifikowania pacjenta do zabiegu.

Wykład spotkał się z żywym odbiorem licealistów, którzy zadawali prelegentowi wiele pytań.

Na zakończeni spotkania dr. Tomaszowi Guzelowi wręczono pisemne podziękowana od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa Filipiaka oraz dr hab. Ewy Bałkowiec-Iskry – Pełnomocnika Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego.

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM